Creasta vestica a Muntilor Fagaras (Turnu Rosu - Balea Lac) 08-11 august 2006
Echipa
Brasov: Nycbv
Bucuresti: Mike, Radu, Vintila, Sorin, Catalins, Serbanni, Lavissimo
Calarasi: Octavian67, Viorica
Iasi: Dany, Sandanpa
Rm.Valcea: Suru (Nicu)
Timisoara: Kytos, Roxana, Florin, Va, Pafi (Ovidiu)
In gara Sibiu in asteptarea trenului spre Turnu Rosu, fiecare se odihneste cum poate mai bine.
Traseu ziua 1: Ora 09.30, plecam pe o ploaie marunta din Turnu Rosu pe marcaj cruce rosie in urcus peste dealul Cioru, apoi peste Piciorul Frasinului, dupa care strabatem in serpentine o zona pietroasa, numita Hula Pietroasa. Ajungem in poiana Lunca Plesii, trecem pe langa Vf. Chica lui Ionel (1242m) si continuam de-a lungul Culmii Pietricelei pana aproape de creasta principala pe care o atingem in Saua Corbului (1568m). Aici intalnim poteca marcata cu banda rosie (traseul de creasta). Trecem prin Chica Lacului (sau Chica Corbului 1649m), apoi prin varfurile Fedelesului (1805m si 1820m), Vf. lui Fatu (1823m), Vf. Tataru (1888m).
In jurul orei 17 ajungem in Saua La Apa Cumpanita (1807m) si intindem corturile.
La ora 18 toata lumea intra in corturi deoarece s-a pornit o ploaie torentiala cu vant puternic.
Moment de pauza langa manastirea Turnu Rosu.
Manastirea Turnu Rosu (in stanga Biserica veche iar in dreapta Biserica noua)
Preotul manastirii ne-a descris pe scurt istoria manastirii din 1601 si pana in prezent
Poza de grup in interiorul bisericii noi.
Pe piciorul Frasinului.
In poiana Lunca Plesii.
La cules de afine.
La cules de zmeura.
Moment de repaus pe culmea Pietricelei.
Oite in Saua Corbului
In Saua La Apa Cumpanita - locul de tabara al primei zile.
Traseu ziua 2: Saua La Apa Cumpanita, Vf. Piscului (1860m), Vf. Moasa sau Cocoriciu (2034m), Saua Surului, trecem pe langa Vf. Suru (2283m), Curmatura Rosiilor (2159m), coboram prin Portita Avrigului (2178m) la lacul Avrig (2007m), Saua vestica a Garbovei (2140m), Vf. Garbova (2188m), Saua estica a Garbovei (2125m), Vf. Scara (2306m), Saua Scarii (2146m), Vf. vestic al Muscelei (2261m), Saua Muscelei (2233m), Vf. Musceaua Scarii (2277m), Saua Serbotei (2123m), Vf. Serbota (2331m).
In jurul orei 18 ajungem in Caldarea Pietroasa unde facem tabara.
Vedere de pe Saua Surului.
Poza de grup in Saua Surului.
Lacul Avrig.
Aici, la lacul Avrig, Kytos, Roxana si Florin, din pacate, s-au retras pe traseul spre cabana Barcaciu.
Vedere de pe Garbova.
Valea Topologului vazuta din Saua Scarii.
Pauza in Saua Serbotei
Coborarea de pe Vf. Serbota.
Caldarea Pietroasa - locul de tabara al zilei a 2-a.
Rucsac de pe vremea bunicului. Nerecomandat turistilor care vor sa faca trasee lungi.
Traseu ziua 3: Caldarea Pietroasa, Saua Cleopatrei (2355m), Vf. Negoiu (2535m), Strunga Dracului, Portita Caltunului (2194m)
In jurul orei 13.30 ajungem la Refugiul Caltun. Aici unii vor dormi in refugiu, iar altii in cort
Dimineata in Caldarea Pietroasa.
Cascada Negoiu
Urcare spre Saua Cleopatrei.
Acele Cleopatrei
Urcare spre Vf. Negoiu.
Vf. Negoiu.
Inainte de coborarea prin Strunga Dracului.
Cobarare prin Strunga Dracului.
Floricele la iesirea din Strunga Dracului.
Lacul Caltun.
Refugiul Caltun (Toma Boerescu).
In interiorul refugiului.
Traseu ziua 4: Refugiul Caltun, Turnurile Laitei, Saua Laitei, Vf. Laitel (2390m), Vf. Laita (2397m), Saua Doamnei (2294m), Balea Lac (2027m)
Ziua de vineri am avut parte numai de ploaie, din acest motiv lipsind pozele.
La cabana Paltinului - o parte din grup.
La cabana Balea s-a facut regruparea si s-a hotarat, din pacate, intreruperea turei.
Cei care am coborat pe partea Argesului am prins o dubita care ne-a lasat in Pitesti.
Imagine din centrul Pitesti-ului
Ajunsi in Pitesti, Cristi (alias Vintila) ne-a oferit gazduire pana a 2-a zi dimineata (Multumim Cristi!), cand fiecare ne-am continuat traseul spre casa.
luni, 14 august 2006
marți, 1 august 2006
Vf. Omu, Bucegi 26-27 iulie 2006
Bucsoiu vazut din poiana
Floricele
Varful Omu, Bucegi 26-27 iulie 2006
Componenta echipei: Octavian67 & Viorica
Traseu ziua 1: Busteni, Valea Jepilor, Cab. Caraiman, Brana Caraiman, Monumentul Eroilor (Cruce), Vf. Caraiman, Releul Costila, Cab. Omu
Traseu ziua 2: Cab. Omu, Creasta Bucsoiu Mare, La Prepeleac, Tache Ionescu, Pichetul Rosu, Cab. Poiana Izvoarelor, Cab. Gura Diham, Busteni
Aceasta este o tura de incalzire inaintea de tura organizata de nea Nae (alias Nycbv) "Creasta integrala a Fagarasului".
Pornim din gara Busteni la ora 09.30 spre hotel Silva, urmand de acolo traseul care ne duce la cabana Caraiman pe Valea Jepilor (traseul de sub telecabina).
In urcare pe Valea Jepilor...
Traversam podul de zapada cu grija intrucat acesta ascunde capcane...
Ajungem la cabana Caraiman unde ne adapostim circa o ora intrucat incepuse sa ploua si sa fulgere.
Dupa ce cerul se insenineaza pornim spre Monumentul Eroilor pe Brana Caraiman.
Capra neagra.
Poteca de pe Brana Caraiman.
Vedere de pe Brana Caraiman spre cabana Babele.
Busteni-ul vazut de pe Brana Caraiman
Monumentul Eroilor.
De la Cruce urcam pe Vf. Caraiman
Ajungem pe Costila unde observam ca cerul incepe sa se intunece dand semne de ploaie.
Spre Omu cerul era deja foarte intunecat (aflam mai tarziu ca acolo a cazut grindina).
In scurt timp incepe o ploaie torentiala cu tunete si fulgere.
Nu prea aveam unde sa ne refugiem intrucat in jurul nostru era camp deschis (zona de platou).
Avem totusi sansa sa intalnim doi oameni ce lucreaza la releul Costila si care ne invita sa mergem cu ei la releu.
Ajungem in mars fortat la releu unde ne adapostim de ploaie si suntem serviti cu ceai cald.
Multumim pe acesta cale celor de la releul Costila pentru bunavointa!
Dupa circa o ora cerul se insenineaza. Ne luam la revedere de la angajatii releului si ne continuam drumul spre cabana Omu.
Releul Costila.
Pietre sculptate de vant
Acele Morarului
Statia meteo de la Omu
Ajungem la cabana Omu, unde si innoptam.
Cabana Omu.
Grindina cazuta in acea dupa amiaza la Omu
Apus de soare vazut de la Omu
Pe Vf. Omu
A doua zi dimineata...
incepe pozand caprele negre de pe Vf. Omu.
Incepem traseul de coborare spre Busteni (creasta Bucsoiu Mare, La Prepeleac, Tache Ionescu, Pichetul Rosu, cab. Poiana Izvoarelor, cab. Gura Diham)
Creasta Bucsoiu Mare
Cabana Malaiesti vazuta de pe Bucsoiu Mare
Capre negre pe Bucsoiu Mare
Coborarea spre punctul La Prepeleac
Prin "jungla" Bucsoiului
Pui de vrabiuta.
Ajunsi la Belvedere privim ceea ce nu s-a putut vedea cand am fost in tura la Malaiesti.
In poiana Bucsoiu
Final de traseu la cabana Gura Diham.
Vedere din tractorasul carea ne-a dus de la cab. Gura Diham la gara, scapandu-ne de arsita soarelui.
GATA! That s all folks!
Post Scriptum
Dedicam reusita aceastei ture lui nea Nae (Nycbv).
Fara sfaturile, indrumarile si incurajarile lui din turele anterioare la care am participat aceasta tura n-ar fi existat.
MULTUMIM !
Abonați-vă la:
Postări (Atom)